Pierwotnie Kotlinę Zakopiańską porastały lasy, na której budowano sezonowe osady pasterskie. W XVI wieku osady zostały przekształcone w wieś. Pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austiaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice. W połowie XIX wieku wieś zaistniała jako miejscowość letniskowa. Od lat 70-tych XIX stulecia Zakopane zaczęło być znane jako miejscowość lecznicza. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński - lekarz, przyrodnik, człowiek aktywnie promujący Zakopane. W 1885 r. wybudowano pierwszy hotel "Pod Giewontem".
Dalszy rozwój miasteczka nastąpił z chwilą wybudowania drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenia linii kolejowej z Chabówk w 1899 r. Na początku XX w. zaczęła tu przyjeżdżać "śmietanka" artystyczna, na czele ze Stanisławem Witkiewiczem.
W latach międzywojennych zbudowano skocznię pod Krokwią, na której odbywały się Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. W 1933 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Podczas II wojny świtowej hitlerowcy próbowali stworzyć narodowość góralską "goralenvolk", co zostało przyjęte przez górali z dużym oporem.
Jednak największym wydarzeniem w historii miasta stały się wizyty papieża Jana Pawła II, który był bardzo związany z Tatrami i Zakopanem. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałów
strona czytana 60868