Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem (powierzchnia - 35 ha) i czwartym, co do głębokości (50,8 m). Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw okolony jest licznymi szczytami: po lewej stronie - Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost - Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), na prawo - strzelisty Mnich, a nieco dalej - stoki Miedzianego. Na brzegach jeziorka rosną wspaniałe limby, w wodach żyją pstrągi.
Czarny Staw pod Rysami położony jest w górnej części doliny Rybiego Potoku, tuż ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich (76 m). Otoczony jest górskimi szczytami. Ku brzegom stawu opada bardzo strome urwisko Kazalnicy.
Smerczyński Staw - położony jest na wysokości 1227 m n.p.m., w Dolinie Kościeliskiej, w pobliżu Hali Ornak, zajmuje niecały hektar powierzchni, otoczony jest gęstym lasem, który stanowi ścisły rezerwat przyrody.
Czarny Staw Gąsienicowy - leży na wysokości 1620 m w Dolinie Gąsienicowej. Jest jednym z największych tatrzańskich jezior (powierzchnia - 18 ha, głębokość - 51 m). Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Wody jeziora są bardzo czyste i mają szafirowe zabarwienie. Na jeziorze znajduje się niewielka wysepka porośnięta kosodrzewiną. Jezioro było tematem obrazów m.in. Alfreda Schouppégo, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów.
Zielony Staw Gąsienicowy - położony w Dolinie Gąsienicowej, w pobliżu Skrajnej Turni, na wysokości 1672 m n.p.m. Powierzchnia - 3,84 ha, głębokość - 15 m. Jezioro jest koloru zielonego, który zawdzięcza obecnemu planktonowi.
strona czytana 55368